Uzun süreli dayanıklı bitkiler

DAYANIKLI ÇİÇEKLER

Sebzeler meyveler, çiçekler ve ağaçlar birçok bitki çeşidi farklı farklı iklimlerde yetişir. Bazı iklimlerde sadece bir bitki yetişir bazılarından birden fazla sebze, meyve, çiçek kısacası bitki yetişir. Bazı ot çeşitleri, çiçeklerde birden fazla ve birbirinden farklı iklimlerde hatta ülkelerde yetişirken bazıları sadece bir yere bir iklime odaklı yaşarlar.

İlkbahar ayı ya da yaz denince herkesin aklına bitkilerin yeşermesi, ağaçların çiçek açması, sebze ve meyvelerin yetişmesi gelir, Sonbahar ve kış denince de bunun tam tersi otlar sararır, bitkiler, meyve ve sebzeler kurumaya başlar. Oysaki bilinenin aksine kışın birçok sebze, meyve, çiçek ve ağaç türü yetişir. Soğuğa dayanıklı birçok sebze meyve türü bulunur. Birçok ağaç sadece kışa ağcıdır kışın çiçek açar birçok çiçek soğuk havada yetişir, kışın karasal iklime dayanıklıdır. Birçok sebze, meyve, meyve ağacı ve çiçek hemen hemen her iklimde olduğu gibi, karasal iklimde, soğuk havada ve kışın da yetiştirtmeye müsait bir yapıya sahiptir.

Soğuk İklim Çiçekleri

Bütün çiçekler yaz sıcağında baharın yağışlı sıcak günlerinde açar diye bir kural yoktur. Bazı çiçekler daha çok iklimde soğuk havada soğuk iklim çiçeği olarak büyür, yetişir çiçek açar. Kış aylarındaki yağmurdan soğuktan etkilenmeyen bahçenizde ve balkonunuzda yetişip çiçek açabilecek birçok çiçek çeşidi bulunur. Bunlardan biri Çuha Çiçeğidir. Çuha Çiçeği -30 derecelere kadar soğuk havaya dayanır mor, kırmızı, sarı çiçeklerini açmaya devam eder. Siklamen çiçeği güzel kokusuyla bilinen bir çiçektir bu çiçek de her mevsim gibi kış ayında da yetişmeye çiçeklerini açmaya devam eder. Açelya ve Kamelya da kış aylarının en bilinen balkon ve bahçe çiçekleridir. Atatürk Çiçeği ve Gardenya da kışın yetişebilecek soğuğa dayanıklı çiçek grubu içinde yer alıyor.

Karasal İklimde Yetişen Meyveler

Bütün meyveler Akdeniz bölgesinde ılıman iklimde sıcakta yetişir diye bir kural bizim ülkemiz için geçerli değildir. Eğer öyle olsaydı sert karasal ilkimi bile bünyesinde yaşayan bu ülkede hemen hemen bütün meyve ve sebzeler yetişiyor olmazdı. Doğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu bölgesi gibi karasal iklimi yaşayan bölgelerimizde Elma, Armut, Ayva başta olmak üzere birçok meyve yetişir. Patates, Ceviz, Badem gibi gıdalarda karasal iklim meyvesi olarak yetişir. Karasal iklim bölgelerinde de rahatlıkla yetişen bu meyveler iklim şartları elverişli değil diye tüketmekten geri kalmamıza gerek kalmadan yetişebilen meyvelerdir.

Pruva Yazılım