Orkide Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Evde Orkide Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Çiçek yetiştirmenin zorluğu genellikle hafife alınmaktadır. Ancak evinde çiçek yetiştirmeyi deneyenler çiçek yetiştirmenin çiçek sulamaktan çok daha zor bir bakım süreci gerektirdiğini bilirler. Evde çiçek bakımı yazılarımızdan bu yazıda evde orkide bakımı hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

 

Orkide Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 

Orkide Çiçeği Nasıl Alınır?

Orkide çiçeği alacağınız zaman çiçeğin goncalı, yeşil ve dik yapraklı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi, gonca sayısının çiçeğin ömrü ile doğru orantılı olmasıdır.

Orkide çiçeklerinin yapraklarında leke olması hasta olduklarını veya fazla güneşe maruz kaldıkları için yanmış olabileceklerini gösterir. Çiçeklerde leke olmamasına dikkat etmelisiniz.

Eğer yapabiliyorsanız orkidenin köklerini kontrol edin. Koyu kahve ve siyaha yakın renkteki kökler ölü köklerdir.

Orkide Çiçeği Saksısı Nasıl Olmalı?

Orkide için neden şeffaf saksı tercih edilir?

Orkide çiçeği için şeffaf renkli saksı tercih edilmesinin sebebi orkide çiçeğinin üst kısımları kadar köklerinin de güneş ışığına ihtiyaç duymasıdır.

 

Orkide çiçeği saksı ölçüleri ne olmalıdır?

Orkidelerin saksıları için 10-12 cm civarında ufak saksılar yeterlidir. Fakat orkide çiçeğinin bulunduğu toprak karışımı bozulduysa ve orkidenin kökleri normalden fazla geliştiyse saksıyı değiştirmeniz ve daha büyük bir saksıya geçmeniz faydalı olacaktır.

Orkide Çiçeği Nerede Konumlandırılmalı?

Orkide çiçeklerinin uzun ömürlü olması için aydınlık ancak direk olarak güneş ışığı almayan, cama yakın yerlerde konumlandırılması gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise orkide çiçeği klimanın yakınlarında olmamasıdır. Klima orkide bitkisi için son derece zararlıdır.

Orkide Çiçeği Nasıl Sulanmalı?

Her çiçekte olduğu gibi orkide çiçeğinin sulaması da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Orkide çiçeği haftada iki kere sulanmalıdır. Sulama suyu temiz ve oda sıcaklığında olmalıdır. Orkide çiçeği için bir su bardağı ölçüsündeki su sulama için idealdir. Yine haftada bir veya iki kez orkidenin yapraklarına su püskürtmek de çiçeğin nem ihtiyacını karşılar.

Orkide Nasıl Budanır?

Orkide çiçekleri ölü kısımlarının çıkarılması, şekil verme ve yeniden çiçeklendirme / çoğaltma amacıyla budanır. Orkide çiçekleri eylül-kasım ayları arasında budanmalıdır.

Orkide çiçeklerinin ömrü, normal şartlarda üç ya da dört aydır. Bu sürecin bitmesi ile gövdesi yukarıdan budanarak tekrar çiçek açması sağlanabilir. Ancak budama sonrasında açık kalan kısımların da alüminyum folyo ile kapanması gereklidir.

Aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer budama durumu ise orkide çiçeği saksısından taşan köklerin, görüntüyü bozduğu sebebiyle kesilmesidir. Eğer kesilir ise orkide çiçeği zarar görecektir.

Orkide için İdeal Oda Sıcaklığı Nedir?

Orkide çiçekleri için en ideal oda sıcaklığı gündüz zamanı ortalama 23 derece iken akşamları ortalama 18 derecedir.

Orkidenin Çiçekleri Döküldükten Sonra Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Orkide çiçekleri döküldükten sonra canlı tutulmaları için bakıldıkları ortamın sıcaklığının normal sıcaklığın altına düşürülmesi gerekir. Yaklaşık 16 derecenin altına çekebilirsiniz.

Orkide çiçeği bakımı için sizlerle aklımıza gelenleri paylaştık. İlgili orkide ürünlerimiz aşağıdadır:

Pruva Yazılım