Lavanta çiçeği


Mis kokulu bir Akdeniz kızı lavanta. Güzelliği dillere destan, kokusu bir efsane ve de her tanesi ayrı bir şifa!

Tüm övgüleri hak eden lavanta çiçeği nasıl yetiştirilir, nerede yetişir? Faydaları nelerdir? Lavantaya dair merak ettiğiniz ne varsa sizler için bu yazımızda anlatacağız! Lafı fazla uzatmadan başlayalım.

“Ballıbabagillerden, mavi veya mor renkli çiçekleri koku sanayisinde kullanılan bir bitki” diyor TDK lavanta çiçeği için. Peki nedir bu ballıbabagiller derseniz, çoğu güzel kokulu ve bir ya da çok yıllık çiçekli bitkilerin ait olduğu bir familya. Lavanta Wikipedia sitesinde 39 türde sınıflandırılmış. Ancak biz işin bu boyutundan ziyade bakım ve yetiştirilmesi ile ilgileniyoruz.

Lavanta Çiçeğinin Özellikleri;
  • Lavanta 20 ile 60 cm arasında boylanabilir.
  • Çalı görünümlü çok yıllık bir bitkidir.
  • Lavanta haziran ve temmuz aylarında çiçek açar.
  • Maviden mora uzanan çiçekleri bir boru görünümünde büyür.

Lavanta Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?
  • Lavanta bitkisi hemen her toprakta yetişebilen bir bitkidir. Çok seçici değildir. Kuru, hafif, kireçce zengin toprakları sever.

  • Lavanta çiçeği nerede yetişir? sorusunun yanıtı ise çeşitlidir. Genellikle deniz ikliminin olduğu bölgelerde yaygın olarak görülür. Türkiye’de hem toprak hem de eiklim bakımından Akdeniz bölgesinde ağırlıklı olarak yetiştirilir. Güneş sever.
  • Lavanta sulama konusunda rahat bir bitkidir. Yetiştirilen toprak aşırı kumlu değilse suya neredeyse ihtiyaç duymaz. Çiçek verimini artırmak için ara sıra sulama yapılması yeterlidir.
  • 2-3 senede bir gübreleme yapılabilir ancak olmazsa olmaz değildir.
  • Işığı çok sever. Bu yüzden eğer evde bakılıyorsa pencere kenarlarında mutlu olacaktır.

Lavanta Çiçeği Yetiştirmek, Çoğaltmak

Lavanta çiçeğinin iki yolla yetiştirilebileceğini yukarıda belirtmiştik.  Lavanta hem tohum hem de fide yöntemiyle dikilebilir. En yaygın üretme tekniklerinden biri de elbette çelikle üretimdir. Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse;

Tohumla lavanta yetiştirirken, öncesinde ekilecek arazinin iyice havalandırılması gerekir. Talaş ve kumla karıştırılan tohumlar, bir ay boyunca buzdolabında bekletilir.  Lavanta bitkisi tohumla çoğaltılır. Tohumlar talaş veya kumla karıştırılır, 30-40 gün boyunca 5 derece sıcaklıkta bekletilir. Bu beklemenin ardından 3 mm derinlikte ekilerek aydınlık bir yere alınır. Lavanta tohumu çimlendirme işlemi 21 günde tamamlanır.

Tohumlar ekilip çimlendikren sonra ilk sene çimlenme olmaz. Zayıf ve kısa saplı bitkiler oluşur ancak ikinci senenin sonunda çiçeklenme gözlemlenmeye başlar.

Fideleri ekerken minimum 30 x 40 cm’lik boşluklar bırakılmalıdır. Lavanta hangi mevsimde ekilir? Bölgenin ilklim koşulları da baz alınarak lavanta dikimi için ilkbahar ayları tercih edilmelidir.

Lavanta çok fazla bakım isteyen bir bitki değildir. Gübreleme yapılması yeterlidir. Çiçeğin verimini artırır. Yaklaşık 3 senede bir kez ahır gübresi ya da kompost ilave edilebilir. Dikim esnasında gübreleme yapabilirsiniz.Pruva Yazılım