Kalanşo Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Kalanşo Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Küçücük bir sürü çiçeğin bir araya gelmesiyle gözlere şölen sunan Kalanşo çiçeği saksı çiçeklerinin en güzeli. Bakımı kolay, çok yer kaplamayan zahmetsiz bu çiçeğin bakımı nasıl yapılır anlatalım.

 

Kalanşo Çiçeği Nedir?

 

Öncelikle bu sevimli çiçeğin ne olduğunu açıklayalım. Kalanşo çiçeği Afrika ve Asya kökenli tropik bir bitkidir. Kalanşo çiçeği türlerinin çoğu Madagaskar’da bulunmaktadır. Crassulaceae familyasına ait olan Kalanşo çiçeğinin 125 farklı türü bulunmaktadır. En bilinir renkleri kırmızı ve turuncu olmasına karşın birbirinden renkli kalanşo çiçekleri satın alabilirsiniz. Kalanşo çiçeği gelişimi yavaştır ve boyları fazla uzamaz. Kalanşo çiçekleri genellikle az yer kaplamalarından dolayı salonda yetiştirilen saksı çiçeği olarak tercih edilirler.

Kalanşo çiçeği adeta uslu bir çocuk gibidir. Bakımı da elbette bir çocuktan çok daha kolay. 

 Kalanşo Çiçeği Bakımı

 

 1. Öncelikle kalanşo çiçeği direk olarak gün ışığına maruz kalmamalıdır. 
 1. Kalanşo çiçeği, yazın haftada en az iki kere, kış aylarında ise haftada 1 kere sulanmalıdır. 
 1. Suyun tüm toprağa ulaşması gerekmektedir bu sebeple toprağın iyice suyu emdiğinden emin olmalısınız. Bir sonraki sulamanızda kalanşo çiçeği toprağı hala ıslak ise bitki topraktaki suyu henüz bitirmemiş olduğundan sulamanızı bir sonraki sulama gününe bırakmalısınız. 
 1. Kalanşo çiçeğinin toprak değişimi yılda bir kere Nisan ayında yapılmalıdır. 
 1. Kalanşo çiçeği rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulmalıdır. 
 1. Kış aylarında ortam sıcaklığı 14 ile 15 derecenin altına düşmemelidir. 
 1. Kalanşo çiçeğinin toprağına ayda bir defa gübre katmalısınız. 
 1. Kalanşo çiçeğinin toprağını havalandırdıktan sonra vitamin ve protein takviyesi yapabilirsiniz. 
 1. Kalanşo çiçeğin düzenli olarak budamalısınız.

Kalanşo Çiçeği Nasıl Budanır?

Kalanşo çiçeği dallarının üzerindeki çiçekler solup geçtikten sonra bitkimizin bir daha çiçek açması için solan yaprakları kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılmalıdır. Örnek:  soğuk silikon, mum yada yakıcı olmayan yapışkanlarla  kapatılabilir.

Kalanşo Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Kalanşo çiçeklerinin çoğaltılması çok kolaydır. Her mevsimde çiçek açabilen Kalanşo çiçeği yine hemen hemen her mevsimde bir dalı kırılarak çoğaltılabilir. Kırılan dal veya yaprak suda bekletilerek ya da direkt olarak toprağa dikilerek çoğaltılabilir.

Kalanşo Çiçeği Faydaları

 • Emzirme dönemindeki annelerin emzirme yaralarına iyi geldiği bilinmektedir. 
 • Kalanşo bitkisinin yaprak yüzü soyularak zeytin yağına 2 saat batırılıp yüze maske yapılması da siyah noktalara iyi gelmektedir.

 

Kalanşo Çiçeği Fiyatı

Kalanşo çiçeği uygun fiyatlı bir bitkidir. Genellikle Kalanşo çiçeklerinin fiyatları 30tl ile 150tl bandında değişmektedir.

Pruva Yazılım