Kahkaha Çiçeği

Bu Çiçeği Duymadığınıza Eminiz: Kahkaha Çiçeği

Bu Çiçeği Duymadığınıza Eminiz: Kahkaha Çiçeği

Evet doğru okuyorsunuz, kahkaha isimli bir çiçek mevcut. Aslında siz bu çiçeği gündüzsefası olarak biliyorsunuz ancak kahkaha çiçeği olarak duymamış olabilirsiniz. Peki nedir bu kahkaha çiçeği?

Kahkaha Çiçeği Nedir?

Kahkaha çiçeği çitsarmaşıkgiller familyasına aittir. Kahkaha çiçeğinin ana yurdu Güney Amerika, Arjantin’dir. Güney Amerika neşesini yansıtır. Pembe, sarı, beyaz, kırmızı, turuncu, mor, lila, gibi birçok farklı renkte kahkaha çiçeği bulunmaktadır. Ancak siz en çok mor kahkaha çiçeğine aşina olabilirsiniz. 

 

Kahkaha Çiçeği Hikayesi

Çok eski zamanlarda, uzak bir ülkenin mutsuz bir kralı varmış. Evet bu hikayemiz de böyle başlıyor. Bir de sarayın yakınlarında, küçük bahçesideki  kulübesinde yaşayan kimsesiz bir çiçekçi kız varmış. Geçimini zor sağlasa da elindekiler ile mutlu olan bu küçük kız hep gülümsermiş. Kahkahaları bazen saraydan duyulurmuş. Kral ise kızın bu mutluluğuna şaşırır, biraz da kızarmış. ''Bu kadar gülünecek ne olabilir ki bu dünyada? '' diye sorarmış kendi kendine. Bir gün çok sinirlenmiş ve kızı huzuruna çağırmış.

 

Kız kızgın kralın kendisini çağırmasından durumu anlamış ve kulübesinden minicik bir paket almış. Kral sormuş: ''Söyle bakalım, sana her gün neşeli kahkahalar attıran şey nedir?''

Kız, biraz korkarak yanıt vermiş: “'Kralım, size bunu sözlerle açıklayamam. Yaşayıp görmeniz lazım.'' demiş ve içinde bir kaç tohum olan minik hediyesini krala vermiş.

Derken tohumlar sarayın bahçesine ekilmiş. Kısa bir süre sonra tohumlar çimlenmiş, boy atmaya başlamış. Kral her sabah uyanınca  penceresini açıp aşağıya bakıyormuş. Gün gelmiş bitki ilk tomurcuklarını vermiş. Kralın yüzünde bir gülümseme oluşmuş. Hizmetkarı odaya girince kralın yüz ifadesini görüp çok şaşırmış. Sonrasında ise bu sarmaşıklara kahkaha çiçekleri adı verilmiş.

Bu hikaye ne kadar doğrudur bilinmez ancak kahkaha çiçeklerinin güzellikleri ile insanları gülümsettiğine inanabiliriz.

Kahkaha Çiçeği Tohumu

Kahkaha çiçeği tohumu rahatça satın alabileceğiniz bir tohumdur. İyice ısıtılmış toprağa nisan ayının sonu- mayıs ayının başı gibi  üçer-dörder tane olarak 2-3 cm derinliğe ekilir. Çiçekler haziran ayında açmaya başlar, sonbahar donlarına kadar çiçeklenmeye devam eder. Kahkaha çiçeği tohumu her türlü toprakta rahatlıkla gelişim gösterir.

Kahkaha Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Kahkaha çiçekleri güneşi çok sevmezler. Bu sebeple yarı güneş yarı gölge alanlara ya da tamamen gölge alanlarda yetiştirilmelidirler. Kahkaha çiçekleri mutlaka akşam saatlerinde sulanmalıdır. Bunun nedeni kahkaha çiçeklerinin akşam güneş battıktan sonra çiçek açmasıdır. Tutunacak bir destek ve çit sağlarsanız kahkaha çiçeklerinin gelişimi gözle görünür ölçüde hızlanır.

 

Kahkaha Çiçeği Faydaları

Her çiçeğin olduğu gibi kahkaha çiçeğinin de vücudumuza faydaları var. En çok sindirim sistemimize faydası olan kahkaha çiçeğinin faydaları aşağıdaki gibidir:

 

  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Kabızlık sorununa yardımcı olur.
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Safra kesesinin salgısını artırır.

Kahkaha çiçeği canlı görünümü ile balkonunuza neşe katacaktır. Yetiştirilmesi de kolay olan bu çiçeği mutlaka değerlendirin.

Pruva Yazılım